Jak naprawdę zapanować nad swoim czasem?
Iwona Kubis

Zazwyczaj rzeczy dla nas ważne same manifestują się w naszym życiu. Podobnie było ze mną i aspektem Czasu.

Zdarzyło się kilka rzeczy, które sprawiły, ze postanowiłam przeformatować swój stosunek do czasu. Należałam do osób "misyjnych" i mało asertywnych, co w praktyce oznacza, ze chętnie i często angażowałam się w sprawy zawiłe, ważne (przeważnie nie dla mnie) skomplikowane i czasochłonne akcje. Efekt był taki, iż podejmowałam zobowiązania, które maksymalnym wysiłkiem wykonywałam, a nikt się potem z tego nie cieszył, ja - z uwagi na zmęczenie, a osoby na rzecz których zaangażowanie wystąpiło - albo uznały to za oczywiste, albo wręcz "burczały" z niezadowoleniem !

Przez lata zajmowałam się "menedżerowaniem", sprzedażą, potem szkoleniami. Chciałam być perfekcyjna. Byłam ambitna. Poświęcałam siebie, cały czas, oczywiście kosztem wypoczynku, sportu, rodziny niestety - również. Zarządzanie czasem - jako temat, jako watek - poznałam już wcześniej, ba, szkoliłam z tego tematu! Zgodnie z zasadą "szewc bez butów" :). Wiedziałam, że to jest nie tak, nie w porządku wobec ludzi, świata i mnie samej. Że nie mogę podać siebie za przykład.

Szukałam natchnienia i informacji, przeglądałam strony www, pochłaniałam książki o czasie i te napisane przez ludzi sukcesu by złapać "motyw" by odkryć receptę, znaleźć proste, niezawodne metody.

Pewnego hotelowego wieczoru, kolejnego poza domem, kolejnego w stanie przewlekłego zmęczenia i napięcia pomyślałam: tak dalej być nie może. Tak dalej nie będzie!

Decyzja podjęta. Czas na działania.
Czas na konieczne zmiany.
Czas na to by mieć Czas i cieszyć się nim,
A nie liczyć chwile kiedy go brakuje!

Otworzyłam kalendarz. I na cały następny tydzień zaplanowałam: kiedy porozmawiam z bliskimi i przyjaciółmi, tak normalnie, nie w biegu, pójdę na basen, na spacer, co zrobię ze sobą i dla siebie. Dopiero wtedy będę gotowa być efektywną.

W zarządzaniu sobą w czasie jednym z najtrudniejszych elementów jest Konsekwencja.

Udało się. I tak jest do dziś. Namacalne skutki? Bardziej cieszę się Życiem. Około pięć razy mniej pracuję na te same pieniądze. Mam więcej pieniędzy i więcej Czasu!

Niektórych zadziwiam, kiedy mówię, ze idę zająć się czymś dla mnie ważnym. Pod tym hasłem zwykło się umieszczać rzeczy naglące, służbowe, "groźne" w brzmieniu swojej ważności. A ważnym dla Ciebie w danej chwili może być popatrzenie w niebo, rozmowa z psem, obejrzenie komedii, gra w piłkę. Bo wiesz, ze to Cię regeneruje, dodaje energii, Człowiek rozsądny nie wyrusza w drogę na pustym baku. A my skąpimy sobie "energetycznego paliwa", bo .. szkoda czasu na jego "tankowanie".

Tak się nie da, tak się nie opłaca. Zwolnij, rozejrzyj się, może akurat mijasz coś pięknego, kogoś niepowtarzalnego i okazja na ich spotkanie więcej się nie powtórzy? Czy warto tak pędzić? Dla kogo? W imię czego?

Może lepiej poświecić czas na nauczenie się metod, jak żyć efektywniej nie tracąc Czasu a go zyskując? Dlaczego reagujemy dopiero gdy musimy? Nie lepiej samemu ustalić gdzie jest Twój Priorytet? Stephen Covey powiedział, że zasadniczą naturą człowieka jest działanie, nie dostosowywanie, zatem działaj, inaczej będziesz się tylko dostosowywał!

Czas to Twoje Najważniejsze aktywa. Nie pieniądze. (Robert Kiyosaki). Zatem przestań się zamęczać chronicznym brakiem czasu i zastosuj wypróbowane narzędzia, a ponieważ masz mało czasu - wykorzystaj kurs z tego zakresu opracowany właśnie dla Ciebie i właśnie dlatego by Twój czas zaoszczędzić, by Cię chronić przed nadmiernym wysiłkiem. Jednak pewne zaangażowanie, które nazywam "inwestycją początkową" - jest niezbędne.
Ludzie sukcesu podejmują działania wtedy, kiedy jeszcze mają wpływ na sytuację, a nie musza się podporządkowywać.

Zarządzaj Sobą w Czasie. Inaczej ktoś zrobi to za Ciebie!

Praktycznie możesz zarządzać sobą, celami i czasem wtedy, kiedy planowo i konsekwentnie zaczniesz wdrażać wybrane przez siebie metody. Nie wszystkie, nie naraz. Niektóre Ci się nie spodobają w ogóle, inne zaakceptujesz tylko w części.

Wybierz jedną, dwie, trzy metody i stosuj je. To Twój minimalny, ale konieczny wkład, Twoja Inwestycja w lepszą przyszłość.

Po prostu je stosuj, a efekty nie każą na siebie długo czekać. :)

Dbaj o Siebie. Ceń Siebie. Znajdź Czas dla Siebie.
"Kto cały dzień pracuje - nie ma czasu zarabiać pieniędzy". (Rockefeller). okładka e-booka

Bądź przygotowany na Sukces.
Życzę Ci Dużo Czasu i Dużo Szczęścia.
A Szczęście to jest to co się zdarza, gdy Okazja spotka się z Przygotowaniem. (T.Edison)


Autorką artykułu i e-booka "Zarządzanie samym sobą w czasie" jest Iwona Kubis, doradca zawodowy i osobisty, trener - konsultant. Założycielka firmy "Vackmer". Doświadczenie w zakresie szkoleń - to ponad 10 lat i 1000 dni szkoleń dla przedstawicieli handlowych, menedżerów, agentów w branży produktów finansowych, marketingu wielopoziomowym i sektorze produktów szybkorotujacych. Z tematyki Zarządzania Czasem - ponad 120 dni szkoleniowych - w tym ponad roczny projekt dla Polskiej Telefonii Cyfrowej ERA.